Alevi toplumu demokrasi güçleriyle direnmeli

Recklinghausen`de ''Türkiye’de Politik Gündem, Muhalif Medyanın durumu ve Alevilerin konumu '' konulu Panel düzenlendi.

Alevi toplumu demokrasi güçleriyle direnmeli
Alevi toplumu demokrasi güçleriyle direnmeli

Recklinghausen`de ''Türkiye’de Politik Gündem, Muhalif Medyanın durumu ve Alevilerin konumu '' konulu Panel düzenlendi.

Almanya`nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletine bağlı Recklinghausen kentinde çalışmalarını sürdüren Alevi Kültür Merkezi`nde (AKM) Gazeteci Recai Aksu`nun konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenlendi.Recklinghausen AKM binasında yoğun katılımla gerçekleşen Panelde Tele 1 TV`nin Almanya temsilcilerinden Recai Aksu '' Türkiye`de Politik Gündem, Muhalif Medyanın durumu ve Alevilerin konumu '' gibi konularda katılımcılara bilgiler verdi. Dernek Başkanı Gülten Taşın katılımcıları selamlamasıyla başlayan Panele Recklinghausen AKM üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Saat 15.30 da başlayan panelde, Türkiye’deki siyasi durumun muhalifler açısından hiçte iç açıcı bulmayan Aksu, “ülkede ciddi anlamda insan hakları ihlalleri var. Birçok gazeteci suçsuz ve siyasi kararlarla içerdeler. Bunlardan biriside Ahmet Şık' tır. Ülkedeki muhalifler, tüm demokratlar mutsuz ve endişe içerisinde. Bu nedenle tüm demokratik güçler birleşmeli, ortak mücadele etmeliler. İnsan ayırmak, grupları dışlamak şu anda lüks olur. Bugün sosyal medyada küçük bir paylaşımdan dolayı insanlar içeri alınıp İddianamesi aylarca hapiste kalıyorlar.  Baskı sisteminden etkilenmeyen kesim yok. AKP`nin KHK’larla sivil paramiliter grupların muhalifleri şiddetle susturmasının belki de katliam yapmasının önünü açtığını söyleyen Gazeteci Recai Aksu, AKP`nin akıl almaz ittifaklara gittiğini ve baskı enstrümanlarını sürekli değiştiğini taraflı yargının bugün aktifleştirilerek siyasi operasyonlar için kullanıldığını ve ona polis görevi yaptırıldığını belirtti. Tüm bunlara rağmen Türkiye’de bu gidişata dur deyip direnenler, hala teslim olmayacağız diyenlerde var “ dedi.Alevi toplumu demokrasi güçleriyle direnmeli
Türkiye’de Alevi toplumuna da baskıların ve ayrımcılığın devam ettiğini belirten deneyimli Gazeteci Recai Aksu, '' 81 vilayette bir tane Alevi, Kaymakam, Emniyet Müdürü, Genel Müdür bulamazsınız. Diyanetin yayımladığı, verdiği Fetvaları hepiniz biliyorsunuz. Bizi dışlayan ama bizimde vergilerimizle yaşayan Diyanete hakkımı helal etmiyorum. Alevileri kaderi ve geleceği ortak olan tüm ötekileştirenlerle bu baskılara direnmeli, cumhuriyete, hukuka, demokrasiye sahip çıkmalıdır. '' dedi. TELE 1 TV`ye sahip çıkalım
Panelin soru cevaplı son bölümünde destek verdiği, Almanya Temsilciliğini yaptığı Tele 1 TV ye destek çağrısı da yapan Aksu '' Tele 1 TV korkunç bir ambargo ablukasında. Firmalar korkudan reklam veremiyor. Şu ortamda doğru haber almak hayati önem taşıyor. TELE 1 TV gerçekleri aktarıyor, bir duruşu var.


Bu muhalif kanalın yaşaması lazım. Bunun için tüm duyarlı demokratları destek vermeye çağırıyorum. '' diyerek Kanala Bağış çağrısında bulundu.  

Daha sonra panel Başkan Gülten Taş'ın konuşmacı Recai Aksu ile katılımcılara teşekkürü ve birlikte yenilen lokmalarla son buldu.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/RecklinghausenGüncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321