AKM'de Osman Engin ile okuma akşamı

Bremen'de yaşayan Türk mizahçı Osman Engin Hamm'da Hohestrasse'deki Hacı Bektaşi Alevi Kültür Merkezine konuk oldu

AKM'de Osman Engin ile okuma akşamı

 

 

AKM'de Osman Engin ile okuma akşamı

Bremen'de yaşayan Türk mizahçı Osman Engin Hamm'da Hohestrasse'deki Hacı Bektaşi Alevi Kültür Merkezine konuk oldu

Hamm'daki Kültürler arası Diyalog Haftası çerçevesinde Hamm Şehir Kütüphanesinin de desteğiyle gerçekleşen okuma akşamı dernek Başkanı Nihal Yavuz ve Edebiyat Dostları Kütüphaneyi Teşvik Kurulu Başkanı İsabel Stolzenburg'un aralarında Hamm Şehir Kütüphanesinin Türklere yakınlığıyla bilinen Müdürü Dr. Volker Pirsichin'de bulunduğu yarısına yakın Alman olan konukları selamlamasıyla başladı.

Bremenli Mizahçı Osman Engin, ''Ömer Amcama Almanya'dan Mektuplar, Ölüler Döner yemez, Batı Doğu Sofrası, Don Osman Turda, El aman el aman en yaman Alaman'' gibi eski ve yeni yapıtlarından okuduğu kısa hikâyelerle konukları güldürmeyi başardı.

akm-os-eng-okuma-b.jpg

Batı Alman Radyoları Funkhaus Europa (WDR) ve Bavyera radyosuna da programlar yapan Almanya'da ARD Medya ödülü de kazanan Engin kendisini dünyaca tanınmış Musevi mizahçı Ephraim Kishon' a benzetenlere yönelik olarak şunları söyledi:

''Ephraim Kishon mutlaka iyi bir mizahçı olabilir ama bizim Aziz Nesin ondan daha iyi bir mizahçıdır. Nesin benim örnek aldığım, saygı duyduğum bir mizah ustasıdır.''

akm-os-eng-okuma-c.jpg

Altı ay sonra piyasaya çıkacak olan üç yıldır bir kitap üzerinde çalıştığını söyleyen İzmirli sanatçı Almanya'nın birçok yerinde okuma akşamlarına gittiğini oralarda yaşadıklarının da kendisine malzeme ürettiğini, çok farklı insanlarla, okurlarla buluştuğunu, tanıştığını, tecrübeler edindiğini söyledi.

Hamm'daki okuma akşamı dinleyicilerin mizah yazarına yönelttikleri soruların cevaplanması ve dernek üyelerinin Anadolu mutfağından konuklara ikram ettiği özenle hazırlanmış aperatif yemeklerin atıştırılmasıyla son buldu.

ha-ber.com/ Mehmet Tanlı/ Hamm 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2012, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321