banner216
Öne Çıkanlar Almanya Alman Berlin FETÖ Angela Merkel Galatasaray

Ahlen'deki Türkçe yasağına protesto

Hamburg Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Bilge Yörenç, Ahlen'deki bir lisede uygulanan Türkçe yasağına tepki gösterdi

banner197
Ahlen'deki Türkçe yasağına protesto

 

 

Ahlen'deki Türkçe yasağına protesto

Hamburg Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Bilge Yörenç, Ahlen'deki bir lisede uygulanan Türkçe yasağına tepki gösterdi

Yörenç yaptığı yazılı açıklamada, anadilinin öğrenilmesinin Almanya'da yasalarla güvenceye alınmışken Ahlen'deki bir lisenin teneffüslerde dahi Türkçe yasağı koymasının Kuzey Ren Vesfalya (KRV) eyaleti katılım ve entegrasyon yasasına ters düştüğünü belirtti.

Öğrencilerin teneffüste Türkçe değil de İspanyolca, İtalyanca veya Fransızca konuşmaları halinde okulun tepkisinin hiçbir zaman ''yasak'' yönünde olmayacağını vurgulayan Yörenç, ''Bu çifte standardın bir açıklaması yoktur. Öne sürülen ilk gerekçe göçmen çocuklarının okullarda anadillerini konuşurlarsa veya anadil eğitimi alırlarsa Almanca'yı tam anlamıyla öğrenemeyecekleri ve eğitimde geri kalacakları varsayımıdır ki bu hiçbir bilimselliği olmayan bir bahanedir'' ifadesini kullandı.

Almanya'nın tüm eyaletlerinde eğitim müfredatlarının çok kültürlü ve çok dilli eğitimi desteklediğini bildiren Yörenç, ancak ortaya çıkan durumun, yasaların uygulanmadığını ve hatta birçok okulun yasalardan haberi bile olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Ders dilinin Almanca olduğuna işaret eden Yörenç, ''Yaşadığımız bu toplumda çok başarılı olmak ve iyi bir konuma gelmek için Almanca becerisi çok önemlidir. Ama insanların anadillerinini muhafaza etmeleri de evrensel insan haklarının en temel ve vazgeçilmez koşuludur'' değerlendirmesini yaptı.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir