Ahlen'de uyum günü etkinliği

Farklı sloganlarla Almanya'da ülke çapında kutlanan, düzenlenen eski ismi ''Yabancılar Günü'' yeni ismiyle ''Uyum Günü'' eski bir madenci kenti olan Ahlen'de de bu yıl beşinci kez kutlandı

Ahlen'de uyum günü etkinliği

 

 

Ahlen'de uyum günü etkinliği

Farklı sloganlarla Almanya'da ülke çapında kutlanan, düzenlenen eski ismi ''Yabancılar Günü'' yeni ismiyle ''Uyum Günü'' eski bir madenci kenti olan Ahlen'de de bu yıl beşinci kez kutlandı

Ahlen Belediyesi uyum ekibin organizesini üstlendiği ve Belediye Meclis salonunda düzenlenen etkinliğe aralarında dernek temsilcileri, Ahlenli Belediye Meclis Üyeleri ile CDU Eyalet Milletvekili Hennig Rehbaum'un da bulunduğu 150 ye yakın insan katıldı. Ahlen'deki uyum günü programında Dortmundlu Komedyen İlhan Atasoy da sahne alırken, Tavak Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen de Ahlen'de yaptığı araştırma projesi‚ ''Ahlen 2030'' un sonuçlarını katılımcılara tanıttı.

ahlen-uyum-gun-b.jpg

Ahlen Belediye Başkanı Benedikt Ruhmöller etkinliğin açılışını yaptığı konuşmada nüfusunun üçte biri göçmen kökenli olan Ahlen şehrinde sosyal uyum alanında yapılan çalışmaları övdü ve gelecekten umutlu olduğunu söyledi.

İlhan Atasoy'un kabare programının birinci bölümünden sonra çalışma gruplarına ayrılan izleyiciler uyumla ilgili farklı başlıkları aralarında tartıştılar. Parisozial Ahle'nin öncülüğünde ve başka kurumlarında desteğiyle hayata geçirilen ''Ahlen 2030'' projesini başarıyla sonuçlandıran Prof. Faruk Şen, ''Türk kökenliler ve diğer göçmenler Ahlen'i en az Almanlar kadar seviyorlar. Şehrin en acil sorunları olarak şehre getirilemeyen yeni yatırımcılar, İtfaiye, Lions Club, İşverenler Odası, Karnaval ve Atıcılık Kulüpleri, VHS gibi bazı kurumların göçmenlere açılması ve büyük bir düğün salonudur'' dedi.

ahlen-uyum-gun-c.jpg

Ahlen'deki etkinliğin son bölümünde Kabaretist İlhan Atasoy yaptığı skeçler ve ısmarlama okuduğu şiirlerle seyircilerin büyük beğenisini kazandı. Ahlen'deki programın son bölümünde yine her yıl belediye tarafından verilen 1000 Euroluk Uyum Ödülü üçe bölünerek sahiplerini buldu. Bu yılki ödüle Diesterwegschule'nin Projesi ‘' Elternwerkstatt - Aile Atölyesi'', Ahlen Okul Aile Birliği Derneği ve Türkiyelilere yakınlığıyla tanınan Emekli Alman Öğretmen, Okul Müdürü Horst Tillmann layık görüldüler.

ahlen-uyum-gun-d.jpg

ha-ber.com/ Mehmet Tanlı/ Ahlen 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2012, 22:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321