Ahlen Belediyesinde Demokrasi Video Film Projesi

Demokrasi Projesi çerçevesinde bir zamanlar beş bin madencinin yaşadığı eski Madenci kenti olan Ahlen`de „Faces and Places ‘‘yani yüzler ve mekanlar adlı Video Projesi için Ahlen belediye binasında küçük bir sinema perdesi kuruldu.

Ahlen Belediyesinde Demokrasi Video Film Projesi
Ahlen Belediyesinde Demokrasi Video Film Projesi

Demokrasi Projesi çerçevesinde bir zamanlar beş bin madencinin yaşadığı eski madenci kenti olan Ahlen`de „Faces and Places ‘‘yani yüzler ve mekanlar adlı Video Projesi için Ahlen belediye binasında küçük bir sinema perdesi kuruldu.

‘‘Demokratie leben- Demokrasiyi yaşatmak ‚ ‘adlı ülke çapında yürütülen büyük bir Projenin Ahlen Ayağı olarak hayata geçirilen bu projede aralarında birçok Türk kökenli Ahlenli`nin de bulunduğu şehirde ikamet eden farklı milletlerden, sosyal sınıflardan ve kültür çevresinden altmış insan kamera önüne geliyor.Portreler 12 saniye ekrana gelirken onların sevdikleri yerler, semtlerde diğer yan taraftaki ekranda dönüşümlü olarak gösteriliyor.
„Die Zweite Seite GmbH adına Ahlen şehrinde çekimleri yapılan Video Filmde Rejisör Bayan Julia Jacobs, portresi ekrana gelen kişilere ‚ ‘‘özel, politik ve toplumsal anlamda, boyutta bir dileğin, talebin olsa neler söylerdin ‘‘diye soruyor ve katılımcılar kendi bakış açılarıyla sorulara yanıt veriyorlar.Bireyin toplumdaki sosyal rolü belirleniyor
Julia Jacobs ortak Video Projesiyle ilgili olarak şunları söyledi; ‘‘Videoda verilen cevaplar bizim için çok önemli. Kişinin bu üç alandaki sosyal rolü, yaşadığı ülke, toplumla sıkıntıları, dileklerini ortaya çıkarmış oluyoruz.  Birey yaşadığı yerle özdeşleşmemiş ise onun verdiği mesajları ciddiye alarak önündeki engelleri tespit ediyor ve çözüm için çalışmalar başlıyor, bir yol planı ortaya çıkmış oluyor. ‘‘Projenin Koordinatörü Lisa Kalendruschat aralık ayı başında Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger`in açılışını yaptığı Video Film Projesinin gelecek hafta Çarşamba’ya kadar Belediyenin toplantı salonlarının bulunduğu Katta (Asansörde R ye basılıyor) gösterimde kalacağını sonrada söküleceğini söyledi.

Ahlen`deki bu Proje Ahlen Belediyesi, Arbeiterwohlfahrt Hamm-Warendorf ve Bürgerzentrum Schuhfabrik ‘in ‚ ‘‘Demokrasi için birlik ortak Proje Grubunun ‘‘‘‘Demokratie leben! “Programı çerçevesinde Federal Aile, Yaşlılar, Bayanlar ve Gençlik Bakanlığının teşvik Programıyla hayata geçmiştir.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Ahlen
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321