ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı Dortmund ve Bremen kentlerinde protesto edildi.

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı Dortmund ve Bremen kentlerinde protesto edildi.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde faaliyet gösteren Filistin Toplulukları ve Dernekleri Birliği'nin Dortmund kentindeki Frieden (Barış) Meydanı'nda düzenlediği protesto gösterisine, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) başta olmak üzere bazı sivil toplum dernekleri destek verdi.

Soğuk havaya rağmen ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile meydanda toplananlar, İsrail ve ABD aleyhine slogan attı.

Gösteriye katılan UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, gösteri öncesi yaptığı açıklamada Kudu¨s'te barışın sağlanmasının du¨nya barışının korunması anlamına geldiğini söyledi.Sırakaya, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudu¨s'u¨n İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin açıklamasının bu¨yu¨k bir sorumsuzluk olduğunu ifade ederek, "Trump'ın tek taraflı ve sorumsuzca verdiği karar, bir kez daha kilitlenen Ortadoğu barış su¨recini bu¨tu¨n taraflar nezdinde çıkmaza sokmaktadır." dedi.

Sırakaya, barış ve hoşgöru¨nu¨n kutsal kenti olarak göru¨len, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Mu¨slu¨manlarca eşit derecede önemli olan Kudu¨s'ün, bir kişinin taraflı ve ideolojik kararı ile iç siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini belirtti.

İsrail'in her geçen gün insan hakları ihlallerinde bulunduğuna dikkati çeken Sırakaya, şunları kaydetti: 

"Nu¨kleer ve son teknoloji silahlarla donatılmış İsrail, her geçen gu¨n insan hakları ihlalleri gerçekleştirmekte ve bu¨yu¨k ölçu¨de savunmasız Filistin'deki sivil nu¨fusa karşı savaş suçu işlemektedir. Birçok insan hakları örgu¨tu¨, gönu¨llu¨ çalışan, bağımsız gazeteci ve gözlemci bu tip vakaları belgelemektedir ancak bu vakalar genellikle duyulmamakta ve gu¨ndeme gelmemektedir. Vicdanlı İsrailliler ve dindar Yahudiler dahi, İsrailhu¨ku¨metinin ve ordusunun insanlık dışı eylemlerini şiddetle eleştirmektedir. Tu¨m hu¨ku¨metleri ve kuruluşları, Trump'ın bu yanlış yaklaşımına uymamaya çağırıyoruz. Kudu¨s, yalnızca Yahudiler için değil, aynı zamanda Hıristiyanlar ve Mu¨slu¨manlar için de ortak ve değerli bir mekandır."Du¨nya barışı, insan onuru, insan haklarına saygı ve uluslararası hukukta yeni bir ihlale karşı durmak adına tüm hu¨ku¨metlere ve topluluklara çağrıda bulunan UETD Genel Başkanı Sırakaya, "Gerginliğin tırmanmasına engel olacak bir strateji, bu¨yu¨k bir yangını önleyebilir. Ayrıca, gerçekleşecek herhangi bir tepki ve protesto gösterisinin barışçıl ve seviyeli olması gerektiğini de belirtmek isteriz. Kışkırtmalara tepki gösterilmemeli ve karşılık verilmemelidir. Çu¨nku¨ Kudu¨s barış için ayakta durmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Bremen kentinde de Alman-Filistin Cemiyeti (DPG) tarafından Trump'ın kararı protesto edildi.

Almanların da destek verdiği protestoda Bremen Dom Kilisesi önünde toplanan göstericiler, "Sessiz kalmak durumu kabul etmek demektir. Filistin ve herkese barış" yazılı pankartlar açtı.

Okunan bildiride ABD'nin Kudüs tavrının uluslararası kabul görmüş anlaşmaların ihlali olduğu ifade edildi.ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2017, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER