AB dışından gelen göçmenlere seçme hakkı yok

SPD ve Yeşiller Partisi’nin NRW Eyaleti Anayasa Komisyonu’na verdikleri, AB ülkeleri dışından gelen göçmenlerin yerel seçimlere katılmaları yönündeki dilekçeleri CDU ve FDP’nin oylarıyla red edildi.

AB dışından gelen göçmenlere seçme hakkı yok

AB dışından gelen göçmenlere seçme hakkı yok

SPD ve Yeşiller Partisi’nin NRW Eyaleti Anayasa Komisyonu’na verdikleri, AB ülkeleri dışından gelen göçmenlerin yerel seçimlere katılmaları yönündeki dilekçeleri CDU ve FDP’nin oylarıyla red edildi.

NRW - Yerel Seçimlere Katılma Girişimi Başkanı Bahattin Gemici: “Bizim haklı talebimize kulak tıkayanların demokrasiden ve entegrasyondan söz etmeye hakları yoktur. Demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Uzun zamandır çalışmalarını sürdüren NRW Eyaleti Anayasa Komisyonu verilen dilekçeleri paket halinde ele alarak karara bağladı. SPD ve Yeşiller Partisi’nin NRW Eyaleti Anayasa Komisyonu’na verdikleri, AB ülkeleri dışından gelen göçmenlerin yerel seçimlere katılmaları yönündeki dilekçeleri CDU ve FDP’nin oylarıyla red edildi. Aynı şekilde NRW’de seçmen yaşının 16’ya düşürülmesi teklifi de kabul görmedi. Bilindiği gibi önerilerin kabul edilmesi için komisyon üyelerinin üçte iki çoğunluğuna gereksinim duyuluyordu. Bu konudaki son kararı ise Haziran ayında Eyalet Meclisi milletvekillerinin verrmesi bekleniyor.

Kararı üzüntüyle karşıladıklarını ve protesto ettiklerini belirten NRW- Yerel Seçimlere Katılma Girişimi başkanı eğitimci-yazar Bahattin Gemici şunları söyledi:

“Meclis Anayasa Komisyonu tarihi bir fırsatı kaçırmıştır. Bu kararla CDU ve FDP’nin göçmenleri ciddiye almadıkları, onların en demokratik hakkı olan seçme ve seçilme talebine kulak tıkadıkları gün gibi ortaya çıkmıştır. Maalesef bu partiler Almanya’nın bir göçmen ülkesi olduğu gerçeğini bir türlü kabule yanaşmıyorlar. Almanya’da 4.5 milyon göçmenin oy kullanamadığı bir ortamda yapılacak yerel seçimlerde ırkçı ve yabancı düşmanı söylemleriyle tanınan Almanya İçin Alternatif Parti AfD belediyelerde yüksek oranda oy alacak ve iç barış tehlikeye girecektir.

Bu karardan sonra CDU Eyalet Başkanı Armin Laschet’in çeşitli ortamlarda göçmenlere yönelik sıcak ve olumlu mesajlarını ciddiye almak mümkün değildir. Bu karar kendisine seçim zamanlarında yapacağı dernek ve cami ziyaretlerinde sık sık hatırlatılacak, Girişime bağlı kuruluşlarımızın üyeleri ve seçme hakkına sahip yurttaşlarımız 2017 yılında yapılacak NRW Eyalet ve Federal Parlamento seçimlerinde CDU’nun tavrını sandık başında değerlendireceklerdir.”

Göçmen kuruluşları ile sendikaların 40 yıldır göçmenlerin yerel seçimlere katılma hakkını savunduklarını ve NRW-Yerel Seçimlere Katılma Girişimi olarak 6 aydır yoğun bir kampanya yürüttüklerini, 2 Mart tarihinde Düsseldorf Eyalet Meclisi önünde yapılan mitingde 14 bin imzayı Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Bovermann’a ilettiklerini belirten Bahattin Gemici; “Ortada hukuki bir sorun yoktur; politik bir karar verilmiştir. Kimse kolay bir zafer beklemesin. Zorlu, uzun soluklu bir mücadele veriyoruz. Türk toplumunun kuruluşları daha duyarlı ve aktif bir tavır almak zorundadır. Hak verilmez, alınır. Haklıyız, bir gün mutlaka kazanacağız.
Girişim olarak Mayıs ayı sonuna kadar imza toplamaya devam edeceğiz. Haziran ayında son kararı Eyalet Meclisi milletvekilleri verecektir. Mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 22:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Uslu
Yunus Uslu - 3 yıl Önce

Gerceklere gozlerini, konusulanlara kulaklarini tikayanlar " kendim ettim kendim buldum" turkusunu ogrenseler iyi olur herhalde. Selamlarimizla.

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321