64. Frankfurt Kitap Fuarı başladı

Almanya'nın Frankfurt kentinde bu yıl 64.'sü düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı'nda, Türkiye'nin ulusal standının açılışı yapıldı

64. Frankfurt Kitap Fuarı başladı

 

 

64. Frankfurt Kitap Fuarı başladı

Almanya'nın Frankfurt kentinde bu yıl 64.'sü düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı'nda, Türkiye'nin ulusal standının açılışı yapıldı

Almanya'da düzenlenen 64. Frankfurt Kitap Fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı.

Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak bilinen Frankfurt Kitap Fuarı'na bu yıl, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 97 ülkeden 7 bin 307 şirket ve yayınevi katılıyor. Türkiye ulusal standı da, çocuk kitapları bölümüyle birlikte 350 metre karelik bir alanda fuarda yer alıyor.

Türkiye standında 200 civarında yayınevi ve 3 bine yakın kitap sergiliyor. Çocuk yayınları standında da, 8 çocuk ve gençlik edebiyatı yayıncısı yer alıyor. Türkiye standında düzenlenecek program çerçevesinde, çeşitli söyleşiler, paneller ve bir Türk mutfağı gösterisinden oluşan 5 etkinlik ile bir sergi gerçekleştirilecek.

14 Ekim'e kadar sürecek kitap fuarını 300 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

frank-kit-fuari-basl-b.jpg

Türkiye standının açılışı yapıldı

Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula törende yaptığı konuşmada, fuara katılan Türk yayıncı kuruluşlarının çeşitliliğinin görüldüğünü ifade ederek ''Türkiye kitap üretiminde iyi bir durumda. Verilere göre Türkiye 13. sıraya yükseldi ve bunun gururunu yaşıyoruz'' dedi. Türkiye'de 2012 yılı itibariyle 55 binden fazla kitabın yayınlanmasının beklendiğini ifade eden Kula, bunun da Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı da 2008 yılında Türkiye'nin Frankfurt Kitap Fuarı'nda konuk ülke olduğuna işaret ederek , ''O yıl Türkiye yayıncılığı açısından büyük bir ivme kazandı. O günden bu yana bu yöndeki gücümüz artarak sürüyor. 30 tane yayıncımız burada eserlerini sergiliyorlar'' diye konuştu.

Saygılı Frankfurt'ta düzenlenen fuara Türkiye'den çok sayıda bürokrat, yayıncı ve yazarı misafir ettiklerini ifade etti.

frank-kit-fuari-basl-c.jpg

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Develioğlu İTO'nun 2006 yılından bu yana kitap fuarlarına katıldığını belirterek, ''Ülkenin hayatını ne kadar dünyaya açarsanız, iş adamlarının önü o kadar açılır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin 2023 vizyonu içerisinde dünyaya açılma, dünyanın 10 en büyük ekonomisi içinde yer alma ve 500 milyar ihracat hedefine baktığınızda yeni açılımlara ihtiyaç var. Kültür dünyası ve yayın hayatının da bunun başında geldiğini düşünüyoruz. İTO'nun da katılımının temel sebeplerinden bir tanesi de bu değerlendirmesinde bulundu.

İTO'nun Türkiye'nin kültür ve turizm elçisi olarak çalıştıklarını ifade eden Develioğlu, Frankfurt Kitap Fuarı'na bakıldığında bu bağlamda İTO'nun büyük katkısı olduğunun görüldüğünü ifade etti.

İlk defa başka bir ülkeye yayınlarını getiren yayıncıların olduğuna da dikkati çeken Develioğlu, ''Biz Londra'da, Paris'te ve Moskova'da da varız. Kimsenin gitmediği Selanik Kitap Fuarı'nda da varız. Buralar bizim için çok önemli. Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli'' ifadelerini kullandı.

frank-kit-fuari-basl-e.jpg

Develioğlu İTO olarak tüm yayınları takip ettiklerini ve İTO'nun ciddi bir yayıncı görünümünde olduğunu belirterek, ''Yayın dünyasının yapmadığı veya üzerinde yatırım yapmayı düşünmediği, kaybolmaya yüz tutan, tanıtılmasını düşündüğümüz eserleri İTO yayın olarak çıkarıyor. Kültür hayatına ve yayın hayatına kazandırmaya çalışıyoruz. Üzerimize böyle bir misyon edindik'' dedi.

Develioğlu, geçen yıl İTO'nun 50'nin üzerinde eser yayınladığını da sözlerine ekledi.

Açılışa Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, Kültür Ataşeleri, yazarlar ve davetliler katıldı.

frank-kit-fuari-basl-d.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2012, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321