4. Enerji ve Çevre Çalışma Grubu toplantısı

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TD-IHK) 4. Enerji ve Çevre Çalışma Grubu toplantısı Köln kentinde gerçekleştirildi

4. Enerji ve Çevre Çalışma Grubu toplantısı

 

 

4. Enerji ve Çevre Çalışma Grubu toplantısı

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TD-IHK) 4. Enerji ve Çevre Çalışma Grubu toplantısı Köln kentinde gerçekleştirildi

Köln Sanayi ve Ticaret Odası'nda (IHK Köln) düzenlenen ve yaklaşık 30 kişinin katıldığı toplantıda, "Türkiye'de hidroenerji alanında gelişmeler ve tecrübeler" konusu ele alındı.

Toplantıya konuşmacı olarak çalışma grubunun yöneticisi Atilla Türk, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim Dalı öğretim görevlisi Dr. Şahnaz Tiğrek, Almanya Gelişim Politikası Enstitüsü'nden Waltina Scheumann ve Hydroprojekt Ingenieurgesellschaft şirketinin Genel Müdürü Michael Heiland katıldı.

Atilla Türk, Türkiye'deki enerji piyasasındaki gelişmelere değindiği konuşmasında, Türkiye'de enerji üretiminin yüzde 30'unun devlet tarafından sağlanmasının, yüzde 70'inin de özel sermayeye aktarılmasının amaçlandığını belirterek, "Türk devleti, toplam 16 gigavat enerji üreten 18 termik santral ve 52 hidroelektrik santralı özelleştirmeyi planlıyor. Devlet mesela tarım sektöründe kullanılacak yenilenebilir enerjiler alanında yatırım yapan şirketlere yüzde 50 teşvik sağlıyor. Bu, Alman şirketleri için büyük bir fırsat. Türkiye'deki enerji piyasasının gelişmesi ve santrallerin geliştirilmesi için yurt dışından yatırım son derece önemli" şeklinde konuştu.

td-ihk-topl-b.jpg

Tiğrek de, Türkiye'deki hidroelektrik gelişim ve yenilenebilir enerjiler hakkında bir sunum yaparak, Türkiye'de enerji alanında yerli üretim olmasına rağmen ülkenin ihtiyacını karşılamak için yabancı kaynakların gerektiğini söyledi.

Scheumann da, Türkiye'deki hidroelektrik projelerinin potansiyeli konusunda bilgi verirken, toplantıya katılan uzmanlar, Türk enerji sektörünün hızlı bir şekilde geliştiğini ve Alman yatırımcılar için bir cazibe merkezine dönüştüğünü söyledi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321