31 Mart bir güven oylaması, bir referandum olacak

Merkezi Duisburg kentinde bulunan Almanya Fikir Atölyesi genişletilmiş yönetim kurulu toplantısında 31 Mart Yerel Seçimlerini tartıştı. 

31 Mart bir güven oylaması, bir referandum olacak
Yerel seçimlerin ötesinde büyük siyasi anlam taşıdığı bu seçimin bir güven oylaması, bir referandum ölçeğinde olacağını dile getiren Fikir Atölyesi temsilcileri kaleme aldıkları basın bildirisinde “mutlaka seçime gidilmeli, cumhuriyetten, laiklikten, demokrasiden yana adayların desteklenmesi gerektiği” şu şekilde dile getirildi:  

ALMANYA'DA ŞEHİRLER İNSAN ODAKLI
Yaşadığımız ülkede sokaklar temiz, olabildiğince yeşil alan, çocuklar için bol, bol oyun parkları var. Pisiklet yoluna, engellilere ayrılan yerlere park etmek yasaktan öte ayıplanacak bir durumdur. Şehir planları kişiye göre rant için yaz-boz tahtası gibi değiştirilemez. Tarihi yerler, binalar koruma altındadır. Yani şehirler insana odaklı yaşam alanlarıdır.

Şimdi kim istemez ki, biz de ülkemizde şehrimizi yeşil ve yaşanır yapabilme yarışı içinde olan adaylar arasından seçelim. Ama ne yazık ki, seçeneklerimiz bunlar değil. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde belediye başkanlarını kişiliklerine göre değil, mevcut siyasi ve ekonomik duruma göre seçmek durumundayız.Çünkü; 
Karşımızda herhangi bir parti değil, yeni rejim kurmaya çalışan bir siyasal kadro, karşı devrimci bir hareket bulunuyor. İktidar, her yol ve yöntemi kullanarak bu seçimleri de almaya çalışacaktır.   

Çünkü; 
31 yerel seçim, idari değerinin çok ötesinde siyasal bir anlam kazanıyor. Yerel seçim, sadece yerel seçim gibi olmayacak. Önceki seçimlerin, hatta referandumların devamı niteliğini taşıyacak. Zor bir seçime doğru gittiğimizin bilincindeyiz. Erken seçim olmazsa 2023'e kadar bir daha seçimin olma olasılığı kalmıyor. Biliyoruz ki, bu seçimlere muhalefet yine eşit ve adil olmayan koşullarda girmektedir. Devletin imkanlarını pervasızca kullanan AKP-MHP iktidarı ile muhalefet arasındaki bu yarış, Cumhuriyetin varlığı ve geleceği için çok önemlidir.

Bu nedenle, 31 Mart deyim yerindeyse “köprüden önce son çıkış” için bir şansa dönüşebilir. Burada kimin kazandığı değil, daha çok kimin kaybettiği önemli olacaktır. Cumhuriyetçi, demokratik ve ilerici güçleri için toparlanmak, felakete doğru gidişi durdurmak, güç biriktirmek ve nihayet yeniden özgüven kazanmak için bir şans sunuyor. 

Cumhuriyetimize kast dedenlerin iktidarına son verecek, baskıyı, zorbalığı ortadan kaldıracak güçlü bir toplumsal muhalefetin oluşuma zemin hazırlayacak herkesi 31 Mart seçiminde taraf olmaya ve ülkemize sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

ha-ber.com/Duisburg
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321