2,5 milyon çocuk fakirlik sınırının altında

Almanya'da 2 milyon 460 bin çocuğun fakirlik sınırının altında yaşadığı bildirildi

2,5 milyon çocuk fakirlik sınırının altında

 

 

2,5 milyon çocuk fakirlik sınırının altında

Almanya'da 2 milyon 460 bin çocuğun fakirlik sınırının altında yaşadığı bildirildi.

Hans-Böckler Vakfı tarafından yapılan araştırma, Almanya'da 2 milyon 460 bin çocuk ve gencin fakirlik sınırının altında yaşadığını, çocuk ve gençler arasındaki fakirlik oranının yüzde 18,9 olduğunu ortaya koydu.

Fakirlikten özellikle çocuk ve gençlerin etkilendiği ifade edilen araştırmada, 3 yaşın altındaki çocukların 5'te 1'inin gelir düzeyi düşük hanede bulunduğu, 18 yaş altındaki göçmen genç ve çocukların da yüzde 30,3'ünün de fakirlik içinde yaşadığı belirtildi.

Fakirlik oranının yüzde 32,6 ile en fazla Bremen’de olduğu ifade edilen araştırmada, Bremen’i yüzde 30,1 ile Mecklenburg-Vorpommern, yüzde 28,1 ile Saksonya Anhalt ve yüzde 27,1 ile Berlin’in izlediği kaydedildi.

Öte yandan Ulusal Yoksulluk Konferansı (NAK) tarafından yapılan açıklamada, Almanya’da fakirliğin kalıcı olduğu vurgulandı.

NAK sözcü yardımcısı Micheala Hofmann, Almanya’da yoksulluk oranının yıllardan beri yüzde 14 ile yüzde 16 arasında olduğunu, bunun da ülkede fakirliğin kalıcı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Oranların bu kadar yüksek olmasını ''skandal'' olarak niteleyen Hofmann, fakirliğin siyaset tarafından istendiğini savundu. Bunun sosyal yardımların yeterli olmayan miktarında ve düşük ücretli işlerin yaygınlaşmasında görüldüğünü belirten Hofmann, Harz 4 olarak adlandırılan sosyal yardım kapsamında verilen eğitim ve katılım paketinin çocuklara bu fakirlik döngüsünden çıkma şansı vermediğini kaydetti.

Almanya’da ortalama gelirin yüzde 60'ın altında gelir elde edenler fakir olarak kabul ediliyor.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2012, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321