20 yıldır Avrupa'ya gelinlik dikiyor

Almanya'da yaşayan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin kurucusu Güleser Topuz, yaklaşık 20 yıldır Batı ve Türk giyim kültürüyle harmanlanan gelinlik ve gece elbiseleri üzerine üretim yapıyor.

20 yıldır Avrupa'ya gelinlik dikiyor

20 yıldır Avrupa'ya gelinlik dikiyor

Almanya'da yaşayan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin kurucusu Güleser Topuz, yaklaşık 20 yıldır Batı ve Türk giyim kültürüyle harmanlanan gelinlik ve gece elbiseleri üzerine üretim yapıyor.

Almanya'da yaşayan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin kurucusu Güleser Topuz, Köln kentinde açtığı üç mağazada kişiye özel gelinlik tasarımları yapıyor, ürünlerini Avrupa’nın neredeyse tamamına gönderiyor.

Köln'de oturan 58 yaşındaki Topuz,  yaptığı açıklamada, Trabzon Çaykaralı olduğunu, 1976'da gittiği Almanya'da 38 yıldır siyasetle uğraştığını söyledi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin kurucusu olduğunu ve halen danışmanlık yaptığını anlatan Topuz, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu üyesi olduğunu da kaydetti.

Yaklaşık 20 yıl önce gelinlik sektörüne girdiğini ifade eden Topuz, Köln'de açtığı üç mağazasında sipariş üzerine kişiye özel gelinlik ve gece elbiseleri tasarladıklarını belirtti.

Ürünlerin hazırlanması için Türkiye'den terzi getirdiğini bildiren Topuz, sezona bağlı olarak zaman zaman 3-4 terzi çalıştırdığını söyledi.

Mağazalarında her yıl yüzlerce gelinlik ve gece elbisesi diktiklerini anlatan Topuz, ürettikleri gelinlikleri Avrupa’nın neredeyse tamamına gönderdiklerini ifade etti.

Topuz, "Aynı zamanda Türkiye'de gelinlik üretim atölyelerim, modaevim vardı. İstanbul'daki bu atölyelerimizde ürettiğimiz gelinlikleri de İsviçre, Avusturya, Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya ve Yunanistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerine toptan gönderdik.” diye konuştu."İtalyan müşterilerimiz ağırlıkta"

Batı ve Türk giyim kültürünü harmanladıkları gelinliklerin sadece Avrupa'da yaşayan Türk kadınlardan talep görmediğini belirten Topuz, "Müşterilerimiz, tamamen karma. Yabancılar da çok ilgi gösteriyor. Özellike İtalyan müşterilerimiz ağırlıkta. Çünkü onların çizgisi bize uygun. Almanlar, sadedir. Yunan müşterilerimiz de çok." dedi.

Topuz, tasarladıkları gece elbiselerine ilişkin de "Mesela Düsseldorf'ta bir hakime hanıma elbise diktik. Gazetecilere, sahne alan sanatçılara özel dikimlerimiz oldu. Avrupa'da özel gecelerde sade ama gelinliğe yakın elbiseler tercih ediliyor." diye konuştu.

Batı ve doğu modasını yakından takip ettiklerini, ürünlerinde çizgileri buna göre belirlediklerini vurgulayan Topuz, "Orta Doğu'ya, Körfez ülkelerine açılıyoruz. Bu ülkelere yönelik tasarladığımız ürünlerle Avrupa'daki başarıyı yakalayacağımızı düşünüyoruz. Kadınların, genç kızların ilgisini çeken, beğenilen, talep gören gelinlik ve gece elbiseleri yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 15:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüma
Hüma - 2 yıl Önce

Bu hatun kişi çok iyi senaryo yazmış... Türk Demokratlar birligi kurucusu degildir. 1976 dan beri Almanyada siyaset yaptigi da dogru degil. nerede ne siyaseti yapmış acaba? Sadece 90 lı yıllarda Milli görüş kadın kollarında görevliydi. Son 15 senedir de ortalıkta yoktu. işini yürütmek için milletin aklıyla oynayıp senaryolar yazmasın.

SIRADAKİ HABER