banner269
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

13,2 milyar mark hala dolaşımda

Almanya bundan 11 yıl önce eski para birimini tedavülden kaldırmasına rağmen, piyasa hala 13,2 milyar Deutsche Mark'ın (DM) dolaşımda olduğu açıklandı.

banner197
13,2 milyar mark hala dolaşımda

 

 

13,2 milyar mark hala dolaşımda

Deutsche Mark halkın hem gönlünde hem de "yastık altında"

Almanya bundan 11 yıl önce eski para birimini tedavülden kaldırmasına rağmen, piyasa hala 13,2 milyar Deutsche Mark'ın (DM) dolaşımda olduğu açıklandı. Federal Merkez Bankası'nın verilerine göre halkın elinde yaklaşık 171 milyon adet DM banknotu ve 23,7 milyar adet madeni para bulunuyor.

Bundesbank uzmanlarının bugünkü parite üzerinden yaptığı hesaba göre eski paraların güncel değeri 6,75 milyar Euro'ya tekabül ediyor. Ekonomi uzmanlarına göre ise bazı Balkan ülkelerinde bundan çok daha değerli sayılan "DM" hala günlük ödemelerde kullanılıyor.

HALKIN GEREKÇESİ "TAMAMEN DUYGUSAL"

Halkın eski bankot ve madeni paraları elinden çıkarmamış olmasının ya da Euro ile değiştirmemesinin altında ise çeşitli sebepler yatıyor. Eski banknotların genellikle bir yerlerde unutulmuş olduğunu belirten yetkililer, bu paraların genellikle ev taşırken ya da bir yakınını kaybedenlerin boşalttığı evlerde ortaya çıktığını belirtiyor.

PERDESİNİN İÇİNE SAKLAYAN DA VAR

Bundesbank yetkilileri unutulan banknotların yeniden nasıl ortaya çıktığı hakkında birbirinden ilginç örnekler bulunduğuna işaret ediyor. Verilen örnekler genç bir kadının, annesinin ölümünden sonra evdeki perdenin içine dikilerek saklanmış 1000′er marklık banknotlar bulmasından, yaşlı bir çiftin evindeki eski duvar kağıdının arkasına saklanmış banknotlar ortaya çıkmasına kadar uzanıyor.

ÇOĞU YAŞLI SAKLAYIP UNUTMUŞ

Yetkililerin verdiği bir başka örnekte ise yaşlı insanların paraları ilaç kutularına koydukları ve bunların ancak bu şahıslar öldükten sonra ortaya çıktığı anlatılıyor. Öte yandan Almanya Merkez Bankası halk arasında dolaşımda bulunan eski paraların önemli bir bölümünün de yurt dışında olduğunu tahmin ediyor.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir