banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör FETÖ

100 IŞİD militanı Alman öldü

Irak ve Suriye'de IŞİD saflarında savaşan Alman vatandaşlarından şimdiye kadar 100'ünün öldüğü bildirildi.

banner197
100 IŞİD militanı Alman öldü

100 IŞİD militanı Alman öldü

Irak ve Suriye'de IŞİD saflarında savaşan Alman vatandaşlarından şimdiye kadar 100'ünün öldüğü bildirildi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maizière'in verdiği bilgilere göre, radikal IŞİD örgütü saflarında savaşmak üzere Irak ve Suriye'ye giden her yedi Alman vatandaşından biri hayatını kaybetti. Bakan, "Bild am Sonntag" gazetesine açıklamasında, "Hemen hemen 100 vakanın olduğu biliniyor" dedi. 2012 yılından bu yana Almanya'dan 700 radikal İslamcının Irak ve Suriye'ye gittiği tahmin ediliyor.

Bakan, söz konusu 700 kişinin üçte birinin yeniden Almanya'ya döndüğünü ve yaşamını burada sürdürdüğünü belirtti.

De Maizière, geri dönen IŞİD yanlılarının oluşturduğu tehlikeye karşı güvenlik birimlerinin ellerinde olan ve hukuki olarak kendilerine kullanma hakkı tanınan tüm imkânlarla mücadele ettiğini söyledi. İçişleri Bakanı, güvenlik kurumlarının sürekli olarak Suriye ve Irak'a seyahatleri engellediğini ve geri dönenler hakkında da hukuki işlem başlattığını ifade etti.

Halihazırda Almanya'da 800 sanığa karşı açılmış 600 soruşturma bulunuyor. Birkaç ay öne yapılan yasal değişiklik sayesinde Alman güvenlik birimleri şiddet eğilimli radikal İslamcıların Ortadoğu'daki çatışma bölgelerine gitmesini engellemek amacıyla kimliklerini ellerinden alabiliyor. Söz konusu kişilerin kimlikleri azami olarak 3 yıl geçerli, kimlik yerine geçen fakat yurt dışına çıkmayı engelleyen bir belge ile değiştiriliyor. (Kaynak: DW)

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir