10 yaşındaki Dilara'yı kurtaralım

Lippstadt kentinde yaşayan otoimmun hastası 10 yaşındaki Dilara yaşama tutunmak için uygun ilik bekliyor.

10 yaşındaki Dilara'yı kurtaralım
10 yaşındaki Dilara'yı kurtaralım
 
Lippstadt kentinde yaşayan otoimmun hastası 10 yaşındaki Dilara yaşama tutunmak için uygun ilik bekliyor.
 
Alman Kemik İliği Bankası'nın (DKMS) desteği ve Lippstadt Belediye Başkanı Christof Sommer'in himayesi altında 15 Nisan Pazar günü Turnhalle der Martinsschule'de Dilara için doku tipleme kampanyası yapılacak. 
 
Almanya'da Lippstadt kentinde yaşayan otoimmun hastası 10 yaşındaki Dilara için 15 Nisan Pazar günü doku tipleme kampanyası yapılacak. Alman Kemik İliği Bankası'nın(DKMS) desteği ve Lippstadt Belediye Başkanı Christof Sommer'in himayesi altında yapılacak doku tipleme kampanyası Lipstadt kentindeki Turnhalle der Martinsschule'de gerçekleşecek. Yaşama tutunmak için uygun ilik bekleyen Dilara'yı vereceğimiz doku tipleme örneğiyle kurtarabiliriz.
 
ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK

Erzincan'ın Mollaköyü'nden olan Dilara'nın annesi 43 yaşındaki Nevin Hanım, Dilara'nın uzun süre gribal rahatsızlığının olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri verdi:
 
“Dilara sürekli grip oluyordu. Halsizdi ve iştahı kesildi. Sonra ateşi çıktı. Son dönemde 6 kilo kaybetmişti. Ateşi düşüremeyince doktora götürdüm. Ne yazık ki yapılan tahliller sonucunda kızımın hastalığını öğrendik, şok olduk. Sonra tedaviye başlandı. Ağır ilaçlar kullanıyor. Ailece zor bir süreç yaşıyoruz.

Kızımın hayata tutunması için mutlaka uygun ilik bulunması gerekiyor. Bunun için herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Herkesin her an başına gelebilecek ölümcül bir hastalık.  Sadece kızım değil, benzer hastalığı olan çocuklara da bu kampanyaya umut olacak.”
 
OTOİMMUN, KAN HÜCRELERİNİ YOK EDİYOR
Lösemi hastalığına benzer bir hastalık olduğunu belirten anne Nevin Hanım, “Bu hastalık kan hücrelerini yok ediyor. Kızım lösemi hastası değil. Ancak benzer bir hastalık türü. Bu hastalıkta da tek iyileşme şansı ilik nakli olması. Bunun için Alman Kemik İliği Bankası'nın desteğiyle pazar günü tükürük örnekleriyle bir kampanya yapılacak. Bu kampanyaya herkesin katılarak destek vermesini istiyoruz” dedi.
 
HAYAT KURTARALIM
Son olarak çağrıda bulunan anne Nevin Hanım, pazar günü yapılacak doku tipleme kampanyasına katılamayanlar için DKMS'in internet sayfasından kayıt yaparak destek verebileceğine dikkat çekti. Her tükürük örneği araştırmasının maliyeti 35 Euro olduğunu belirten Nevin Hanım, kampanyanın maliyetinin çok yüksek olduğunu, ancak onlara maddi destek vererek hayat kurtalabilineceğini söyledi.
 
17-55 yaş arası herkesin potansiyel kök hücre vericisi olarak kayıt kapılabileceği, DKMS'de 170 binden fazla Türkiye kökenli kayıtlı vericinin bulunduğu ve bunlar arasında şimdiye kadar 1000 kişiden fazlası kök hücre bağışında bulunarak bir hastaya yeni bir yaşam şansının verdiği bildirildi.
 
 ha-ber.com/Metin ES / LİPPSTADT
 
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321