ALMANYA ERDOĞAN`I BEKLİYOR

ALMANYA ERDOĞAN`I BEKLİYOR

Ay sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’ya belki de en zorlu gezilerinden birisini gerçekleştirecek.

Erdoğan’ın gezisi konusunda Almanlarda buradaki Türkiyeliler gibi tamamen bölünmüş durumda.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27-29 Eylül tarihlerindeki yaklaşan Almanya ziyaretini kamuoyunda, medyada değerlendiren birçok siyasetçi ve Alman yetkili, “Erdoğan gerçekten zor bir dönemde buraya gelecek.’’ diyorlar

Hatırlarsanız geçen yıl Almanya ile yaşanan krizde Erdoğan Almanları hayli '' hırpalamamıştı' Almanlar Türk siyasetçilerine yasaklar koymuştu ve bunları Erdoğan eleştiren ve ‘’Nazi metodu ‘’ olarak tanımlamıştı.

Bu sözleri nedeniyle Almanların çoğunluğu hala Erdoğan’a öfkeli ve söylenenleri unutmamışlar.

Ancak yine de Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili olarak ‘’ temelde tarihi, insani ve ticari ilişkilerimiz, hâlâ ortak çıkarlarımız var. Türkiye’yi ve burada yaşayan Türkiyelileri kaybetmeyelim” diyor Almanların bir bölümü.

Sol Parti, Birlik 90 Yeşiller Partisi yöneticileri ve duruşu solda olan gazeteci, STK yöneticisi, Sanatçı yani diğer bir kitle ise bu görüşe karşılık olarak Erdoğan’ın Berlin’de kırmızı halıyla karşılanmasını istemiyor. Erdoğan'a diz çökmeyelim diyorlar.

Resmi bir çalışma ziyareti olsun yeter diyor bu Almanlar ve Muhalif Türkiyeli göçmenler.
Eski Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir, Sol Parti Federal milletvekili Sevim Dağdelen, 1 yıl Türkiye’de hapiste tutulan gazeteciler Deniz Yücel, Meşale Tolu  ve  partilerden bir çok  Alman Milletvekili, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat gibi Türkiye kökenli önemli Çatı örgütlerinin başkanları ‘’ Ülkesinde insan haklarını hiçe sayan, muhalif gazetecileri özgür medyanın çoğunu susturan ambargo koyan, muhalif gazeteci, aydın, sanatçı, ,iş insanını ve son kez de 3. Havalimanında daha iyi çalışma koşulları talebi ile gösteri yapan ve bu nedenle tutuklandığı, hapise tıkıldığı bir ülkenin devletin en tepe  yöneticisi özel muamele, ilgiyi hak etmiyor o nedenle asla  ödüllendirilmemeli ‘’ diyorlar.

Almanya’da şu an birçok Alman ve Türkiye kökenli ve Kürt sivil toplum örgütü şimdiden Erdoğan’ı Protesto hazırlıklarına başladılar bile.

Afrin harekâtı ve Erdoğan’ı genel bir protesto için Kürtler Berlin’de bir Miting yapmak istedi ama iki Almanya’nın birleşme günü etkinlikleri nedeniyle Kürt Federasyonun bu talebi Almanlar tarafından reddedildi.

Erdoğan’ın Almanya gezisi programının detayları bilinmemekle birlikte aldığımız duyumlara göre Kuzey Ren Vesfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ile Köln’de inşa edilen Diyanete bağlı büyük caminin açılışını da yapacakmış.

Merkezi Köln’de bulunan Almanya’daki en örgütlü gruplardan Alevilerin çatı örgütü olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABK) Erdoğan’ı Köln’de ‘’ Adaletsizliğe, baskılara dur diyoruz. Demokrasi, Özgürlük, Barış, Adalet istiyoruz’’ sloganıyla protesto edeceğini az önce kamuoyuna duyurdu.

Eyalet Başbakanı Armin Laschet Erdoğan’la birlikte Camii açılışıyla ilgili olarak’’ bu konuda hiçbir bilgim yok, bana bir şey bildirilmedi’’ dedi. Laschet Almanya’daki Diyanet olan DİTİB in İmamlarının Casusluk yaptıkları iddiasıyla tüm ortak Projeleri durdurmuş, ödenekleri kesmişti.

Laschet`in ama Camiinin açılışına katılmayacağını öğrendik.

Erdoğan’la açacak olsa kendisi hayli zor durumda kalacaktı.

Almanya’daki yeni çıkan yasalara göre yabancı devlet adamları Almanya’da artık hiçbir propaganda içerikli toplantı yapamıyorlar. Köln ve başka ziyaretlerdeki halkla buluşmalı programlarda yerel idareler karar verebiliyorlar.

Yine Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretini ‘’ Erdoğan’la konuşacağımız birçok şey var gelsin’’ diyerek ziyareti savundu.

Oysaki SPD (Alman Sosyal Demokrat Partisi) nin tabanındaki insanlar partinin tepesindekilerden çok farklı değerlendiriyor bu kritik ziyareti.

Almanya’da bu geziyle ilgili olarak Almanların tüm (Parti) disiplinlilerine rağmen partilerin tabanında çok büyük tepkiler var.

Parti yöneticileri bunu göz ardı edemezler. Bir konsensüs, uzlaşı bulmaya çalışıyorlar.

Tabandaki üye ve seçmenler ‘’ Türkiye’de hala tutuklu Alman vatandaşları var.

Onca Siyasetçi, Gazeteci, Aydın hala hapiste, demokrasi rafa kaldırılmış kendi savunduğumuz evrensel haklardan değerlerden uzaklaşmayalım, inandırıcılığımız kaybediyoruz ‘’ diyerek Hükümet yetkililerini, ev sahibi Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier`i uyarıyorlar.

Zorlu geçmesi gereken görüşmelerle ilgili olarak fikir belirten 3. Grup ise ‘’ Erdoğan Almanya’ya gelsin, onunla konuşulsun, Türkiye’ye düştüğü ekonomik krizde yardımda edelim ama ancak İnsan hakları, demokrasi konusundaki koşulları yerine getirmesi, içerde iddianamesi tutulan muhalifleri salıvermesi şartıyla’’ diyor.

Erdoğan Almanya’ya elindeki üç kozla geliyor; Mülteci anlaşması, Almanya ile var olan önemli ticari ilişkiler, Türkiye’nin önemli Jeopolitik ve Ortadoğu’daki yeni konumu ve burada yaşayan 4 Milyona yakın Türkiye’den göç etmiş insanların yarısına yakın kendisini destekleyen bir kitle.

Buna rağmen Alman tarafı kendi kamuoyundan gelen baskı nedeniyle görüşmelerde, masada Erdoğan’ı zorlayacaktır.

Almanya’da yaşayan muhalif Türkiyeli göçmenlerin bir kısmı ise ütopi yani hayalde olsa Erdoğan’ın Almanya ziyaretini onun siyasetindeki büyük bir değişimin başlangıcı ve Türkiye’de antidemokratik uygulamaların sonu olmasını diliyor.

Bizler uzun yıllardır burada yaşayan insanlar olarak iki ülkenin arasının iyi olmasını diliyoruz.

Ama bu iyilikten sadece firmaların, holdinglerin varlıklı sahipleri değil normal insanlarda faydalansın.

Yani Ticari kazanç endeksli ilişkiler, kar ve mal satma hırsı, insan haklarının, basın ve fikir özgürlüğünün önüne geçmesin.
Örneğin Vize sorunu aşılsın insanlarımıza daha kolay Alman vizesi verilsin, Türkiye’de demokratikleşme gerçekleşsin Türkiye AB ye alınsın. Türklerle, Kürtlerle Almanlar iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşasınlar, ırkçılık, ayrımcılık, Türkiyeli göçmenlere ya da kurumlara saldırılar olmasın.

Hem Türkiye’de hem de buradaki insanlarımız huzurlu ve mutlu bir birey olarak yaşamlarını sürdürsünler.

Bu dileklerle...
Aşk ile
YORUM EKLE

banner324

banner323

banner320

banner321