banner216
AKP, ULUSAL BİR PARTİ DEĞİLDİR

AKP, dış dinamiklerce kurdurulan bir proje ürünüdür.
Bir partiden çok, çıkarlar ortaklığıdır.
Bu nedenle AKP, ulusal bir siyasi parti olarak kurulmadı 
AKP, ulus kavramına, laik devlet yapısına karşı, ümmetçi bir parti olduğu için kurduruldu.

AB ve ABD, kapitalizm ekseninde, yakın bölgelerin doğal zenginlik kaynaklarına el konulmasına engel bir ülke olarak bildikleri için, kurulduğu günden beri Türkiye'yi tehlike olarak gördüler.

Bu görüş Osmanlı için de geçerliydi.

Osmanlı İmparatorluk döneminde, sömürgeci devletlere gerek Yakındoğu'ya, gerek Ortadoğu'ya, gerekse Kuzey Afrika'ya geçiş olanağı vermediği için ortadan kaldırılması gereken bir engel olarak görmüşlerdi.
Osmanlı'nın çöküşünü Avrupa kapitalizminin aralarındaki pazar ve bölüşüşüm kavgası geciktirdi.
O dönemlerde ABD'nin kendi kuruluş döneminin zorluklarıyla uğraştığı için henüz sömürgeci bir güç değildi.O dönemlerin sömürgeci lider devleti İngiltere idi.

Almanya, İngiltere'nin liderliğini ortadan kaldırmak için 1.Dünya savaşında Osmanlı'yı ortak almasının nedeni de, bugün AB'nin ve ABD'nin AKP'ye destek vermesinin nedenleriyle  aynıdır.
Almanya, sömürülecek ülke halklarının çoğunlukla Müslüman olması ve İslam dininin yeryüzündeki tek temsilcisi sayılan Halifenin, Osmanlı Padişahı olması olgusuyla Osmanlı'yı yanına almıştı.
Ama İngiltere, halife yerine yerel aşiretlerle anlaştı.
İngiliz koalisyonu kazandı.

Emperyalizm, yarattığı ama zamanla kendine zararlı gördüğü kişi ve kurumları her an yok edeceği halde AKP'yi ve Erdoğan'ı yok etmiyorsa son kullanma tarihinin gelmediğine inandıkları içindir.
Menderes'i kişisel kaprislerinin kurbanı olmaya terk ederek Türkiye'yi daha kolay yöneteceği,  daha sonraki yıllarda; İran'da, Mısır'da yaptığı hatalardan ders çıkarttığı içindir.

Humeyni'yi, Şah'a tercih etme hatasını iki körfez.savaşında bile giderememiştir.
Dünyanın hiçbir İslam ülkesinde dinci devlet yapısını dinciler kurmamıştır.
Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'da kurulan Arap-Berberi devletleri dincilerin, halkın veya aydınların savaşıyla, direnciyle kurulmadı.

Çöl üzerinde sopayla sınırları çizilerek kurulan Ortadoğu'daki ve Kuzey Afrika'daki devletçikler ilkel çöl bedevileri ve aşiret reislerinin uşaklık bedeliyle kuruldu.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı'ya Mondros ve Sevr dayatmasıyla ülkenin toprakları yeni devletçikler kurularak paylaşılacak, ama Hanedanın kukla yönetimi sarayında oturacaktı.
Ama Osmanlı Devleti icazetle kurulmamıştı.
Onların 15 devlet deneyimleri vardı.
Osmanlı Aydınları, Mustafa Kemal öncülüğünde, ulusal bir kurtuluş savaşı vererek verdikleri şehitlerin karşılığında bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdular.

Ama Emperyalizm, bu yenilgiyi asla unutmadı. Türkiye'nin uygarlık çizgisini seçmesini kendilerinin uzun vadeli çıkarlarına aykırı gördü.
Menemende, Diyarbakır'da, Yozgat'ta, daha bir çok yerde; Derviş Mehmet, Şey Sait, Çapanoğlu, işbirlikçi hainlerle denedi başaramadı.

Türkiye'de; siyasette, sermayede ve TSK içindeki oğlanlarıyla yaptırdıkları darbelerle asıl amaçlarına yine ulaşamadılar. 
TSK'ye, hainler sızsa da özünde çoğunluğu Mustafa Kemal'in askerleridir.

Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'da deneyip başarılı olduğu Siyasal İslam aracı olarak Erdoğan liderliğindeki AKP'yi seçmesi, kendi güçleriyle yıkamadıkları Laik Cumhuriyeti devşirme İslamcılarla yıkacağı inancıydı.

AKP,  Kleptokrasi (*)bir yönetim biçimini;Macron'lu Fransa, Merkel'li CDU ve Sosyal Devletin köküne kezzap döken Schröder taifesinin çiftliği SPD'li Almanya ile it dalaşına inanmayın.
Hele ABD'in Halk Bank'lı, Reza Zarrab'lı orta oyununa bakıp umutlanmayın.
Açın tarihin sayfalarını, bulun 19 Mayıs 1919'u!
Kurtuluşun şifresi o sayfada yazıyor....

Yıldız AKALIN

Kleptokrasi: Sivas Öğretmen Okulu Edebiyat Öğretmenimden yeni öğrendim....

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir