AKP NEDEN HER ÖNERGEYİ REDDEDİYOR

Bazı arkadaşlar, “Eskiden ne güzel ne romantik yazılar, şiirler yazardın, zevkle okurduk, ne oldu sana, neden bu kadar değiştin de sürekli siyasi yazılar yazıyorsun, sıkılmıyor musun, hem üzüntü, stres sana çok zararlı, eski yazılarına dön” diyor.

Evet sıkıldım, hatta boşuna yazıyor hissediyorum kendimi. Yazıyorum da ne oluyor ne işe yarıyor, kimi döndürebiliyorum ki yolundan ya da kimi bir kez olsun düşünceye sevk edebiliyorum, bugüne dek   kimi uyandırabildim o derin uykusundan? Sağlığım da etkileniyor tabii, o nedenle siyasi hiçbir şey yazmayayım artık; nasılsa değişen bir şey yok, atı alan da Üsküdar’ı geçti, her şey her gün biraz daha geriye gidiyor, daha kötüleşiyor, bu saatten sonra ne desek nafile, elimizden de bir şey gelmiyor, seçimden seçime oy kullanmak dışında. O nedenle şiirlerimi, öykülerimi, mektuplarımı, denemelerimi, romanlarımdan alıntıları paylaşayım diyorum ama olmuyor, duyarsız kalamıyorum, dayanamıyorum haksızlıklara, olup bitenlere!.. Dolayısıyla da, romantik duygularım firar ediyor, bir daha da uğramıyor semtime… 

Ülke bu haldeyken, bunca şehit verilirken, hele de bu devirde askerlerimiz donarak ölürken, sayıları her gün artan bunca işsiz varken, yokluklar, yoksunluklar varken, her gün biri yoksulluk, işsizlik ya da göreve atanamamaktan intihar ederken ben nasıl umursamazlık edeyim? İnsanlar pazarlardaki çöplerden meyve sebze toplar, yılda bir kez et yüzünü zor görürken, aynı ürünü iki kez üst üste aynı fiyata alamazken, her şeye %50, %100, hatta 150 zam gelip, maaşlara sadaka kabilinden 3-5 verilirken, ben nasıl duyarsız kalabileyim? Nasıl her şey yolundaymış, ülke güllük gülistanlıkmış gibi romantik şiirler ya da yazılar yazabileyim, nasıl sağlığımı öncel tutabileyim?
...
 

İşte buyurun, gelin de sinirlenmeyin, gelin de üzülüp kahrolmayın!..

Epeydir bir umut beklenilen EYT konusundaki hüsran, üstelik dalga geçer gibi… Verilen önergeyi önce, AKP haricinde her parti kabul etmişken, bu konudaki arzusuna ve kabul oyu da vermesine rağmen, sonrasında MHP çekimser kalıp önergenin reddine sebebiyet verdi!..
 

Bu işin ayrı bir yanı ve bu konuyla ilgili de uzun bir yazı kaleme alınabilir! 
Malumunuzdur ki Erdoğan 46 yaşında emekli oldu. Ardından milletvekili ve Başbakan olan Erdoğan, SSK emekliliğini dondurdu, 2 yıl sonra ise Emekli Sandığı’ndan yaşlılık maaşı talebinde bulundu. Erdoğan 2006 yılından, yani 52 yaşından itibaren de Emekli Sandığı’nın 1. derece 4. kademesinden emekli oldu. Bu tarihten itibaren de hem Başbakan olarak maaşını hem de Emekli Sandığı'ndan, SSK emeklisinin aldığının birkaç misli olan milletvekili emekli aylığı aldı!..

 
Buna rağmen, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak, ikinci bir işe girip çift maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı?” demişti bu zam öncesinde.
 

Sanki önergeyi kabul etseler, herkes 38 yaşında emekli olup da emekli maaşıyla geçinmeyi tercih edecekti!..

Sanki iddia ettiği gibi, herkes, hemen 2. bir iş bulup da çift maaş alabilecekti, sanki iş bulmak, onca insanın işten çıkartıldığı, onca gencin iş bulamadığı günümüzde, çok kolaydı!..

Hem keşke bulsa ama bulsa ve çift maaş alsa ona neydi, üstelik kendisi çift maaş aldığı halde, itibar zannıyla kişisel harcamalarında onca müsriflik yaparak, en ufak tasarrufa gitmeyerek, çevresini nemalandırarak?
 

İnsanlara azıcık refahı ve ferahı neden bu kadar çok görüyorlar, üstelik parti başkanları da o yaşlarda emekli olmuşken, çift maaş alırken, diğer maaşını bilmem ama başkanlığından hem de az buz değil, 74.500 TL maaş alacakken, Başkanlığından emekli olduğunda da 32.700.- TL emekli maaşı alacak olmasına rağmen, millete karşı bu denli duyarsızlıkları, acımasızlıkları, adeta nefretleri niyedir ki emekliye 3 kuruşu bile çok görüyorlar?
 

Kendi yakınlarını liyaklı liyakatsız ayırd etmeksizin en üst makamlara, hepsine o göreve uygun olsun olmasın rastgele işlere bile atar, hatta iş uydururken, kendilerinden olmayanlara, iş, hayatta yaşam hakkı tanımıyorlar!..
 

Her insanda vardır biraz bencillik, çok da bencil gördük ama bunlar gibisi, hele de başkanları gibisi, dünyadaki bir iki örnekten biridir! Ülkemizde ise, ilk!..
 

Emeklilikte yaşa takılanlar ne ballı emeklilik, ne de iltimaslı ya da ayrıcalıklı emeklilik bekleyenler değil; primlerini ödemiş, prim gün sayısını doldurup emekliliğe hak kazanmış ama değiştirdikleri yasa nedeniyle emekli olamamış mağdurlardır!


Bugüne dek reddedilen önergelere bakınız!..
 

-Terörün nedenleri araştırılsın diye önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-15 Temmuz darbe girişiminin araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-15 Temmuz'un siyasi ayağı ortaya çıkarılsın diye önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Paralel yapının incelenmesiyle ilgili önerge verildi, AKP reddetti!..
 

- Ensar Vakfında tecavüze uğrayan çocuklarla ilgili önerge verildi, AKP reddetti!..
 

- Çocuk istismarlarının araştırılmasıyla ilgili önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Tarikat yurdunda yanan çocuklar ile ilgili önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Paralel yapı, yargı, güvenlik, TSK, istihbarat, gizli dinlemelerin araştırılması amacıyla önerge verildi, AKP reddetti!.. 

- Bonzai ile mücadele konulu önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Sentetik uyuşturucuların araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Tarım alanlarındaki kuraklık ve bazı yerlerdeki don afeti zararlarının tespiti için, araştırma önergesi verildi, AKP reddetti!..
 

-Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında, Meclis soruşturması açılmasına ilişkin önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Soma'daki tüm maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bulunması ve kamusal yaptırım ve denetimlerin yeterliliğinin ölçülmesi amacıyla Meclis araştırması açılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Binlerce kişiyi dolandıran Çiftlik Bank'ın araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Meclis'e sunulan Man Adaları belgelerinin araştırılması için, iki defa önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Osmangazi Üniversitesi'nde yaşanan saldırının araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Havaalanı saldırısının araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Ankara garındaki saldırı araştırılsın diye önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Suruç'taki patlamanın araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Çorluda raydan çıkan ve pek çok kişinin ölümüne neden olan tren kazası için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümlerinin araştırılması için komisyon kurulması önergesi verildi, AKP reddetti!..
 

- Askerlerin yemekten zehirlenmesinin araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

- Ege'deki 16 adanın Yunanistan tarafından işgal edildiği iddialarının araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

- Lösemi hastalarının ve ailelerinin sorunlarının tespiti için araştırma önergesi verildi, AKP reddetti!..
 

- IŞİD'in Türkiye'deki faaliyetlerinin araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

- Faiz Lobisi’nin araştırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-Bireysel silahlanmanın sınırlandırılması için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-İsrail ile yapılan anlaşmaların feshedilmesi için önerge verildi, AKP reddetti!..
 

-2004 yılında 2,2 milyar lira net kârı olan, 2005 yılında ise kasasında 2 milyar dolarla 6,5 milyar dolara özelleştirilen Türk Telekom, borç batağına saplanınca, araştırılması ve çözüm yolları bulunması, Meclisin olaya el koyması için, defalarca önerge verildi, AKP reddetti!.. (AKP’nin reddiyle de şirket istediği kâr transferini gerçekleştirdi ve devletin, milletin kasasına girmesi gereken 15 milyar dolar yurtdışına gitti)
 

Aklıma gelebilenler şimdilik bunlar.
 

Pek çok konuda, bakanlara yöneltilen soru önergeleri ise, mutlaka inandırıcılıktan uzak, akla mantığa sığmayan, hatta masalsı açıklamalarla yanıtlanıyor!..
 

Muhalefet partileri ne konuda önerge verirse versin, AKP inatla reddediyor!..
 

Hatta reddetmeyi öylesine vazife edinmişler, öylesine şartlanmışlar ki tek görevleri el kaldırmak ya da kaldırmamak olan AKP vekilleri hızlarını alamayıp, kendilerinin verdiği önergeyi bile reddettiler!.. 

İyi ya da kötü, doğru ya da yanlış hiç fark etmiyor onlar için, her ne konuda olursa olsun, muhalefetten gelen her öneriyi reddetme göreviyle oturuyorlar o koltuklarda! Hiçbir işe yaramaksızın, millete hiçbir hayırları dokunmaksızın ve de utanmaksızın pişkin pişkin sırıtarak görevlerine devam ediyorlar!..

Son olarak da Tunceli’de donarak ölen askerler için önerge verildi,
AKP her zaman, her olayda olduğu gibi, yine reddetti!..  MHP ve HDP ise, çekimser oy kullandı!..

Neyle açıklanır bu reddedişler, nedir, ne yapılmak isteniyor, kime hizmet ediliyor?
 

Bunca konudaki önergenin reddi yanı sıra, hele de bireysel silahlanma konusundaki reddediş, çok vahim, çok düşündürücü ve de ürkütücü!..
 

Özellikle mi silahlanılsın isteniliyor, hazırlık mı diye dehşetle düşürüyor insanı!
 

Perihan Reyhan Alkan

YORUM EKLE

banner324

banner323

banner320

banner321