banner216
ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE BAYRAK KRİZİ

Berlin'de düzenlenen adalet yürüyüşünde bayrak krizi oluştu, skandal görüntüler ortaya çıktı.

Beklenildiği gibi, belli ideolojiğe ve bölücü lobilere hizmet eden bir takım örgütler, Dünya basınında geniş yankı yaratan Türkiye`deki Adalet Yürüyüşü `nü kendilerine reklam olarak kullanıp, aynı konsept çerçevesi kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin`de  bir "adalet yürüyüşü" düzenlediler.

Ancak üzücü olan, yaşanmaması gereken tatsız olayların cereyan ettiği bu etkinlikte ne yazık ki Berlin ADD ve CHP Berlin Birliği gibi ciddi kurumların da yer almış olması. Olay yerinde çekilen videolar sosyal medya da olumsuz yankı ve yanlış algı yaratmakta. Olay anından çekilmiş videoların paylaşılması, eleştirilerin çığ gibi artmasına neden olmaya devam ediyor.

OLAY NASIL GELİŞTİ
Geçen hafta, 06.07.17 perşembe günü Berlin'de sivil toplum örgütler tarafınca düzenlenmiş bir
"Adalet Yürüyüşü" gerçekleşti. Akşam üzeri saat 18:00 de Brandenburger Tor'un önünde buluşan eylemciler, yürüyerek Federal Alman Meclisin önünde bir zincir oluşturarak final yaptılar. Düzenleme ve Koordine ‘de yer alan dernekler arasında bulunan HDP Berlin Teşkilatı, Berlin Dersim Cemaati, Vatan Partisi Berlin, Atatürkçü Düşünce Derneği ADD Berin, Türkiye Yeşiller Sol Partisi, CHP Berlin ve Sol Parti adına Berlin Eyalet parlamentosu Milletvekili Hakan Taş oldu.

BAYRAK İNSİN YOKSA...
Huzurlu başlayan yürüyüşün bitişinde Türk bayraklarıyla protestoya renk katan Berlinli ADD'liler ve CHP’liler, finalde keza protesto yürüyüşünde bulunan- başta Berlin Dersim Cemaati, Sol Parti Milletvekili Hakan Taş ve Türkiye Yeşiller Sol Partili Rauf Uluç olmak üzere, bir grup tarafınca, Türk bayraklarının derhal indirilmesi istenildiğinin görüntüleri sosyal medyayı salladı.

Türk bayrağının gösteride açılmasına karşı çıkan şahıslar, bayrakların inmemesi taktirinde başkalarının da başka bayrakları açacaklarını beyan etmeleri, tartışmaların çıkmasına neden oldu. Gergin anlar yaşanan kalabalıkta, bölücü grup Kürtçe sloganlar atarak, Türk bayraklarıyla katılanlara, bayrakların indirilmesi konusunda ısrar ederek, yürüyüş öncesi tüm katılım gösteren dernekler tarafınca, eylem süreci içinde kesinlikle herhangi bir sembolik AMBLEM taşıyan bayrakların bulunmaması konusunda ortak karar aldıklarını savundular.

Tartışmaların cereyan ettiği anda, meydanda protokole bağlı bir konuşma yapan CHP Berlin Birliği başkanı Kenan Kolat, gelişmelerin o an farkına varmadığını açıklayarak, olumsuz gelişmelerin üzüntüsünü belirtti.

Nihayetinde olay anında görevli olarak bulunan Mustafa Taşdemir tartışmaların daha fazla kontrolden çıkmaması amacıyla, CHP li üyeleri olay yerinden geri çekerek, hüsranla eyleme son vermiş oldular.

Başta saydığım birtakım şahıs ve yandaşlarını dikkate alıp eleştirilere dahil tutacak zerre şevkim dahi yok. Onlar kendilerince beklenileni yaptılar. Onlara söyleyeceğim tek satır vardır:

Sizin o tahammül edemeyip indirmeye kalktığınız şey Amblem değil birader ...

BAYRAKTIR! ULUSTUR! ŞEREFTİR! TOPRAKTIR!

Bunun hissiyatını ve ehemmiyetini ancak Vatan Sahibi olan bilir. Dolayısıyla size harcayacak fazladan tek bir virgülüm dahi yok.

GELELİM CHP BERLİN BİRLİĞİ BAŞKANINA
Sayın Kolat, emelinizde her ne kadarda Berlin`de birlik ve beraberlik oluşturma isteği olsa da oluşan birliğe dikkat etmeliyiz. Makamınıza geldiğiniz ilk günden itibari sarf ettiğiniz efor ve güç herkes tarafınca taktir edilmiştir vesselam.

Ve gelen davetiyelere ve projelere ne kadar itina ve özveriyle yaklaştığınızı da gayet iyi bilen birisi olarak bu son olanlara mantık erdirmekte güçlük çekiyorum. Ancak görülen o ki, Birlik beraberlik adına yol aldığınız kişiler yanlış.

Ancak "DOĞRU" Birlikten güç doğar.

Bu durumda neden özünde ve temelinde vatan ve bayrak anlayışına sahip çıkan dernek ve kurumlarla değil de- Türk bayrağına tahammül edemeyenlerle buluşuluyor? Sizi bu camiada tatmin eden nedir?

Mesele, ille de bir projenin organizatörü olup olmamak değil sayın başkan. Davetli olarak ta katılım gösterseniz nihayetinde çevrenizi ve diğer katılımcıları baştan ayırt edebilmelisiniz. CHP olarak ta, ADD olarak ta. Maksat sadece gösteriyse, Az olsun öz olsun. Böyle birliktelikten ancak daha da bölücülük olur.

Bunların bire bir aynısı ADD içinde geçerlidir. Baş harfinde "Atatürk" olan oturaklı bir kurum böyle bir gösteride nasıl yer alabilir?
Yönetim kurulunun görevlerinden biri, bulundukları camiaları doğru sezip, doğru projelere karar almak değil midir? Yoksa aktivite konusunda, kura mı çekiliyor hasbel kader. Kısmetime bugün kim çıkar bakalım. Şansımız varmış ki, Potadan IŞİD çıkmamış. Bu olmadı sayın yetkililer!

İki derneğin, Yönetimin başında bulunanlar, tüm camiayı derinden üzmesi bir yana, bilhassa katılım gösteren üyeleri de olur olmaz riske sokmuş oldu. Ola ki o alanda, bir çıngar çıkıp, katılımcıların birine bir şey gelseydi, bunun cevabı ne olurdu?

Lütfen çevremize ve yanımızda dolananlara iyi dikkat edelim. Adalet yürüyüşü Türkiye ye mâl olmuş ve tarih kitaplarına geçmiş bir ulusun isyanıdır. Kıymetine ve ehemmiyetine muhafız olalım.

Ne yazık ki, bu yürüyüşte ancak geri adım atmış oldunuz.

Saygılarımla.

Çağdaş Akyıldız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
TC 10 ay önce

İsmin çağdaş,ama Zihni'n dolayısıyla kalemın değil

banner291

banner272

banner274

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir