ADALET; YALANLARDAN GERÇEĞİ KORUMA SANATIDIR…

ADALET; YALANLARDAN GERÇEĞİ KORUMA SANATIDIR…

Günümüzde adalet sistemini eleştirmek bile tehlike arz ediyor. 
Ancak eleştirilmeyen bir sistemin düzeltilmesi pek mümkün değil. 
Herkesin bir gün şikayet ederek veya edilerek yolu adalete düşüyor, adalet sistemi ile tanışıyor.  
Türkiye’de yaşıyorsanız bunun aksini düşünmek mümkün değil. 
Kendi başımıza gelenler bir yana dostlarımızın çektiği sıkıntılar da ülkede ihtisas mahkemelerinin gerekliliğini bir kez daha hatırlattı. 
Adalet reformu dedikleri şey öyle kolay, kolay gerçekleşmez. Çünkü yasaların birini düzenlediğinizde başka bir yasanın başka bir maddesini bozuyor ve çelişki oluşturuyorsunuz. 
Genellikle ahlaksız bir takım insanların varlığını kabul edersek, iki yalancı şahitle bir insanın hayatını karartmanız mümkün. 
Öyle bir Adalet sistemi düşünün ki, sınıfta birbiri ile kavga eden iki çocuğu ayırdığı için bir sınıf öğretmenini,  Avrupa sözleşmesine örnek olsun diye hapis cezası verebiliyor. Daha sonraki aşamada karşı tarafın açtığı tazminat davasında istenenin miktarın ¼ ü oranında para cezasına mahkum da ediyor. 
Alacağı idari cezalar, sürgünler, istifaya zorlamalar, kaybettiği itibar ve kendisini yalnız bırakan arkadaşları da cabası…
Sınıfta kavga eden çocukları ayırmak için neden Polis çağırmadığı gibi komik sorular da insanın aklını bulandırıyor. 
Ortada darp raporu yok. 18 yaşından küçük olanların şahit olarak gösterilmesinin bir mantığı yok. Sonuçta akıl hastası olan bir çocuğun öğretmenden para koparmak için ailesince tezgahlanmış böyle bir oyunu araştıran da yok. 
Ver cezayı gitsin. Üst mahkeme bozarsa bozar…
Mahkemeler her gün en az 20 dosyayı karara bağlıyor. İnceleme araştırma yapmak mümkün değil. İş yükünü azaltmak için ihdas edilen bilirkişilik müessesesi ise ne kadar sağlıklı çalışır? O da belli değil. 
Hasılı, şikayet edildiyseniz mutlaka bir ceza alacaksınız. Beraat beklemek safdillik oluyor. İş, savcıların vereceği kararda…
Ancak yalanların gerçeklerden sıyrılması ise ilahi adalet denilen müessese ile mümkün. 
Zaman insana doğruları gösteriyor. 

Taner Tümerdirim


YORUM EKLE

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321