İkinci kupayı İtalya kaldırdı

Güney Amerika ülkesi Uruguay'da yapılan ilk Dünya Kupası'ndan 4 yıl sonra organizasyon Avrupa'ya taşındı ve ev sahibi İtalya oldu.

İkinci kupayı İtalya kaldırdı

Dünya Kupası tarihi: 1934

1934 İtalya'da yapılan ikinci Dünya Kupası'nı ev sahibi İtalya kazandı.

Güney Amerika ülkesi Uruguay'da yapılan ilk Dünya Kupası'ndan 4 yıl sonra organizasyon Avrupa'ya taşındı ve ev sahibi İtalya oldu.

İsveç ile Dünya Kupası düzenlemeye aday olan İtalya, seçimi kazanarak ikinci Dünya Kupası'nı düzenlemeye hak kazandı.

İtalya 1934'e toplam 16 ülke katıldı. Avrupa'dan 12, Güney Amerika'dan 2, Afrika ve Kuzey Amerika'dan ise birer ekip, İtalya'da mücadele etti.

Avrupa'dan Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Hollanda, Romanya, İspanya, İsveç ve İsviçre, Güney Amerika'dan Brezilya ve Arjantin, Kuzey Amerika'dan ABD ve Afrika'dan da Mısır 1934 Dünya Kupası'na katılan ülkeler oldu.

Uruguay protesto etti

Son dünya şampiyonu Uruguay, İtalya'daki Dünya Kupası'na katılmadı.

Kendi ülkesinde düzenlenen ilk dünya kupasına birçok Avrupa ülkesinin gelmemesini protesto eden Uruguay, İtalya'daki organizasyona katılmayı reddetti.

Mısır ilk Afrika ülkesi oldu

İtalya'da yapılan Dünya Kupası'na ilk kez bir Afrika ülkesi de katıldı.

Mısır, eleme usulü oynanan Dünya Kupası'nda ilk turda Napoli'de yapılan maçta Macaristan'a 4-2 mağlup olup, organizasyona veda etti. Afrika ülkesi, böyleci ilk kez katıldığı kupada sadece 1 maç oynadı.

Yarı finaller Avrupa takımlarının

Güney Amerika ülkeleri Brezilya ve Arjantin'in as futbolcularından yoksun geldiği İtalya 1934'te yarı finale 4 Avrupa milli takımı; İtalya, Avusturya, Çekoslovakya ve Almanya yükseldi.

İtalya, Avusturya'yı 1-0, Çekoslovakya da Almanya'yı 3-1 mağlup ederek, finale çıktı.

İtalya, uzatmalarda kazandı

Ev sahibi İtalya, kupanın favorisi olarak gösterilen Çekoslovakya'yı finalde uzatma bölümünde attığı golle 2-1 yenerek, şampiyonluğa ulaştı.

Roma'da 10 Haziran 1934'te 55 bin seyirci önünde oynanan finalin normal süresi Çekoslovakya'dan Antoni Puc'un 71. dakika ve İtalyan Raimundo Orsi'nin 81. dakikada attığı gollerle 1-1 berabere sonuçlandı. Karşılaşmanın 95. dakikasında Angelo Schivaio, attığı golle İtalya'yı şampiyonluğa taşıdı.

Gol kralı Nejedly

İtalya'daki Dünya Kupası'nın gol kralı Çekoslovakya'dan Oldrich Nejedly oldu.

Nejedly, 5 golle krallığa ulaşırken, Alman Edmund Conen ve İtalyan Angelo Schiavio ise dörder golle ikinciliği paylaştı.

17 maçta 70 gol atıldı

İtalya'da 1934'te yapılan Dünya Kupası'nda oynanan 17 maçta toplam 70 gol atıldı.

Maç başına 4,1 gol ortalaması yakalanan kupanın en golcü takımları ise 12 golle İtalya, 11 golle de Almanya oldu.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER