2018 DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASININ SONUNA GELİRKEN

Bin bir sürpriz sonuçlara sahne olan 2018 Dünya Futbol şampiyonası, sadece favori ülkelerin tek tek dökülmesine sahne olmakla kalmamış, tüm izleyenlere birçok açıdan hayal kırıklığını da beraberinde yaşatmıştır.

Son dünya şampiyonu Federal Almanya’nın özellikle grup elemelerinden çıkamayıp evine çok erken dönmesi herkesi şaşırtmakla kalmamış bir yığın dedikoduyu da beraberinde getirmiştir! Tabii Almanya gibi bir ülkenin bu şampiyonadan erken ayrılması bundan sonraki maçların zevksiz geçeceği kaygısını bizlere yaşatacağı sırada, bunun böyle olmadığını kanıtlayan küçük ülkeler devleşerek şampiyonaya devam ettiklerini gördük. Yine favori olarak görülen birçok ülke takımı; Arjantin, Brezilya, İspanya ve Portekiz’in de eve erken dönmeleri bana göre farklı bir görünüm almasına da neden olmuştur.

Özellikle yukarıda sözünü ettiğim nüfus olarak çok küçük olan ülkelerden Hırvatistan, Uruguay, İsviçre, İsveç ve özellikle Belçika’nın çok yeni bir jenerasyon yakalamış olmaları ve kendilerinden büyük olan takımları eleyerek eve yollamaları sürpriz sayılacak sonuçlardandı! Bu ülkelerin arasına İngiltere ve ev sahibi ülke olan Rusya’yı da yıllar sonra elde ettikleri başarıdan dolayı kutlayabiliriz!

Bu şampiyonanın bir başka ilginç yönü de belki de yıllar sonra yarı finale sadece Avrupa kıtasından 4 ülkenin kalmasına sahne olmasıdır. Kısacası herkesin söyleyip düşündüğü gibi bu şampiyona bir Avrupa şampiyonasına dönüşmüş olmasıdır.

Buradan sevgili okurlarımla bir kez daha paylaşmak isterim ki; Almanya’nın başarısız olmasının altında Türk sporcularımızın etkisinin olduğunu söyleyip suçlu aramalarını doğru bulmuyorum, ancak tekrar altını çizerek belirtmek isterim ki sporcuların siyasete alet olmamalarının gereğini daha önce de yazmış ve savunmuştum ve hala aynı kanıdayım, maalesef sporcularınız bu kötü sonucu yaşamış ve günah keçisi diye öne sürülmek istenmişlerdir. Ben bu durumu çok erkenden görüp ikaz etmeye çalışmıştım ancak bazı okurlarım çok duygusal yaklaşarak çok farklı baktıklarına şahit oldum! Kim ne derse desin bu durum, maalesef hem sporcularımıza hem de siyasilerimize olumsuz bir şekilde yansımıştır! Böylesi bir tepki ile karşılaşan Türk asıllı sporcularımız bu sürekli baskı ve stres altında futbol oynamaya çalışmalarının yükünü taşıyabilmeleri sonuç itibarı ile mümkün olamamıştır ve sonuç ortadadır! 

Bu şampiyonada Federal Almanya futbolcularının hiç alışık olmadığımız, sahada hayalet gibi dolaşan, tepki göstermeyen kazanma hırsını eskisi gibi gösteremeyen futbolculardan oluştuğunu görmek sanırım başta Almanları dolayısı ile Dünya futbolunu çok özmüştür. Bu sorunun altından kalkmak yine Dünya futbolunda önemli bir yeri olan Alman Futbol Federasyonuna düşmektedir. Umarım onlarda siyasi bir neden ortaya sürmeden gerçekleri görüp bir an önce sorunlarını çözerek Dünya futbolundaki yerlerini tekrar alırlar.

Saygılarımla
YORUM EKLE

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321